امام علی علیه السلام میفرمایند: با علما معاشرت کن تا علمت زیاد، ادبت نیکو، و جانت پاک شود. غررالاحکم و دررالکلم
جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
مقالات

مرگ، تقدیری که خواهد آمد!
مرگ ما را با دنیایی نو روبه‌رو می‌کند که تمام عواملش شگفت‌انگیز است. با نمایان شدن عالم غیب، معیارها و بینش‌های دیگر اساس ارزش‌ها و ارزیابی‌ها می‌شود. مرگ، حقیقت ناشناخته و یا کم‌شناخته‌ای نیست؛ موضوعی است که بعد از دو مقوله «خدا» و «دین»، آشناترین مفهوم زندگی و حیات بشری است و انسان از روزی که پای بر قلمرو حیات نهاده، با این پدیده آشنایی عینی و ملموس داشته است.
 ادامه خبر >>

جادوگرانی که جانشین خدا می شوند!
امروزه در کشور ما دستِ کم 50 جریان فعال در حوزه معنویت و عرفان وجود دارد که نود در صد آن‏ها وارداتی‏اند. یکی از شاخص‏های مشترک این گروه‏ها، وجود تناقض در اندیشه یا مرام این گروه‏‏هاست.
 ادامه خبر >>

قرآن از دیدگاه مشاهیر
قرآن مردم را به صدقه و احسان و عفّت و بزرگواری و اعتدال و میانه روی تشویق نموده و آنها را به اهمیت وفای به عهد و پیمان خوانده و به دوستی با همسایگان و پیوست با خویشاوندان و دادن حقوق مستحقان و مراعات حال بیوه زنان و درماندگان و اهتمام در امر یتیمان و بی پدران دستور داده است.
 ادامه خبر >>
کمال گرایی از نوع مثبت!
اخبار > روایت تاریخی تخریب عتبات عالیات
 


روایت تاریخی تخریب عتبات عالیات


گفت و گوی تبیان با مولف کتاب گنبد کبریا


 
در ایام برگزاری مسابقه سراسری گنبد کبریا با حیدرعلی جعفری مولف کتاب گنبد کبریا به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید.
حیدرعلی جعفری


اگر ممکن است خودتان را برای کاربران تبیان بیشتر معرفی کنید و از فعالیت های خود بگویید.*بنده حیدرعلی جعفری و متولد تهران هستم. پس از تحصیل در رشته مهندسی صنایع به خاطر علاقه وافر به کسب علم دین و خدمت به آستان مقدس اهل بیت علیهم السلام به شهر مقدس قم نقل مکان کردم.


اکثر فعالیت بنده در حوزه تاریخ اسلام به ویژه نقش منافقین در صدر اسلام بوده و تالیفاتی در این باره در دست چاپ دارم. همچنین در  مباحث کلامی همچون شبهه شناسی وهابیت با همکاری مجموعه ای از محقیقن حوزه علمیه فعالیتهایی داشتیم که حاصل آن نرم افزار وهابیت شناسی است که توسط موسسه علوم کامپیوتری اسلامی نور تولید و به بازار عرضه شده است.


 


از کتاب گنبد کبریا بگویید. هدفتان از نگارش این کتاب چه بود؟


*با توجه به مظلومیت ائمه بقیع علیهم السلام و نیز شبهاتی که در قبرستان بقیع مبنی بر رد وجود قبور ائمه مطرح می شود بر آن شدم تا به بررسی تاریخ تخریب حرم ائمه بقیع بپردازم. پس از تکمیل مرحله تحقیقات با مشورت برخی اساتید بنام حوزه تاریخ حرم های مطهر سایر ائمه و تخریبشان را در دستور کار قرار دادم تا اینگونه این مطلب روشن شود که تخریب کنندگان حرم مطهر اهل بیت در تمامی اعصار یک سیر را در پیش گرفته اند. الحمدلله نگارش این کتاب پس از حدود یک سال وقت گذاری و با همکاری متخصصین این امر به پایان رسید و در بهار 91توسط انتشارات دلیل ما به چاپ رسید.


 


اگر ممکن است درباره مطالب کتاب بیشتر صحبت کنید.


*در فصل بقیع و حرمین شریفین نخست به بررسی تاریخچه قبرستان بقیع پرداخته شده و با پژوهشی در نوشتارهای جهانگردان و گزارش های آنان از ساختمان بقیع صورتی زیبا از حرم ائمه بقیع به تصویر کشیده می شود. در ادامه با معرفی اجمالی وهابیت و تاریخچه شکل گیری آن وارد بحث تخریب قبور می شویم و از آنچه که بر مقابر اهل بیت علیهم السلام توسط وهابیت صورت گرفته است سخن به میان می آورده می شود.


کتاب گنبد کبریا

از نکات بدیع و بسیار زیبای این کتاب نگاهی دقیق به تحرکات دیگر نقاط جهان اسلام و واکنش آنان به تخریب بقیع است. در فصل دوم کتاب تاریخ تخریب قبور عتبات عالیات را از کربلا آغاز می کنیم. پس از بیان وقایعی که بارها و بارها به تخریب قبر امام حسین علیه السلام می انجامد در پی آن بر می آییم که نتیجه افکار و کردار خاندان بنی عباس و هتک حرمت های آنان نسبت به مضجع شریف اهل بیت علیهم السلام را در قرن حاضر جویا شویم.


در ادامه با بررسی عملکرد وهابیت در هجوم به شهرهای مقدس نجف و کربلا به بیان وقایع پیش آمده در این زمان می پردازیم. پس از گذر از تاریخ کربلا نوبت به تاریخ حرم کاظمین می رسد و آنچه را که بر این حرم مطهر گذشته است بیان می شود. در بخش پایانی این فصل بار دیگر سوگ تخریب قبور سامرا در دلها تازه می شود و اخباری دقیق از این واقعه تلخ یادآور ما می شود.


فصل پایانی کتاب نیز اختصاص به حرم حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام دارد.


قسمت پایانی بخش کتاب نیز گزارشی تصویری از تاریخ تخریب حرم های مطهر است که در فضایی زیبا به نمایش گذاشته شده است.


 


آیا پیش از این کتابی با این موضوع نوشته شده بود و فرق این کتاب با دیگر کتابهای موجود در این بحث در چیست؟


*در بحث تخریب حرم ائمه معصومین علیهم السلام به صورت جداگانه کتابهایی چاپ شده بود ولی به این شکل که همه این تواریخ در یک مجموعه گرداوری شده باشد خیر چنین کتابی چاپ نشده بود. یکی از ویژگی های این کتاب موجز بودن و مختصر بودن آن در کنار مستند بودن و متقن بودن مدارک و مطالب آن است. در نگارش این کتاب تمامی کتابهای موجود از صدر اسلام تا زمان حاضر در این موضوع دیده شده است و با بررسی دقیق اقوال و برطرف کردن نقاط مبهم مطالب نگارش یافت.
از نکات بدیع و بسیار زیبای این کتاب نگاهی دقیق به تحرکات دیگر نقاط جهان اسلام و واکنش آنان به تخریب بقیع است
از دیگر تفاوت های این کتاب، بررسی تحلیلی وقایع تخریب حرمهای مطهر است که با این تحلیلها به برخی مطالب رسیدیم که سابقا به این شکل مطلب بیان نشده بود و گاها خلاف این مطلب ذکر شده بود. از جمله این نوآوری ها و تحلیلهای جدید می توان به بررسی نقش بهائیت در تخریب حرم ائمه بقیع علیهم السلام اشاره کرد که در این واقعه حبیب الله هویدا که به عنوان جنرال کنسول ایران در عربستان حاضر بود نه تنها اقدام به محکوم کردن تخریب حرم ها نکرد بلکه حکومت آل سعود را تشویق به این امر کرد. از دیگر نکات قابل توجه کتاب بررسی و تحلیل واقعه به توپ بستن حرم حضرت علی بن موسی الرضا از طرف لشگر روس است که با تحلیلهای ارائه شده نشان دادیم که هدف از به توپ بستن گنبد مطهر امام رضا علیه السلام نه تنها متفرق کردن شورشیان نبوده بلکه تنها تخریب آن گنبد و بارگاه بوده.


 


هدف از اجرای مسابقه گنبد کبریا چه بود و چرا این کتاب برای این مسابقه انتخاب شد؟


*با توجه به اقدامات مذبوحانه وهابیت در سوریه و هتک حرمت به ساحت مقدس حرم حضرت زینب سلام الله علیها و سایر امامزدگان و اصحاب جلیل القدر پیامبر اکرم و امیرالمومنین علیه السلام و نیز مظلومیت ائمه بقیع و نیازی که به فرهنگ سازی کشوری در بحث مقابله با تخریب قبور اهل بیت  و اصحاب جلیل القدرشان احساس می شد برخی از فعالین فرهنگی در سطح کشور و گروهی از محققین حوزه علمیه تصمیم به برگزاری سوگواره ای در سطح کشور گرفتند؛ کتابهای مختلفی را بررسی و با افراد زیادی در این باره رایزنی کرده بودند از جمله با بنده نیز که از قبل در این موضوع تحقیقاتی انجام داده بودم و این اثر چاپ شده را داشتم صحبتهایی انجام شد و در نهایت طبق تصمیم مسئولین سوگواره این کتاب به عنوان کتاب مرجع مسابقه قرار داده شد و سوگواره با نام گنبد کبریا نام گرفت.


کتاب گنبد کبریا

هر چند سوالات بسیاری پیرامون بحث مهم تخریب قبور اهل بیت علیهم السلام و مقدسات مسلمانان باقی مانده که مجال پرسش آن ایجاد نشد در پایان بفرمایید چه نکته ارزنده‌ای در همکاری شما با سوگواره گنبد کبریا موثر بوده است؟


*چندی پیش از حضرت آیت الله صافی شنیدم که می فرمودند: آرزو دارم که در زمان ساخت مجدد بقیع باشم و در ساخت آن روضه منوره خدمت کنم. فرمایشات ایشان و دیگر مراجع عظام تقلید مبنی بر بزرگداشت روز هشتم شوال و نامگذاری به روز جهانی بقیع انگیزه ای دو چندان شد برای فعالیت های بهتر و دقیق تر دراین امر. بنده هم آرزو می کنم که توانسته باشم با همین بضاعت کم خدمتی هر چند کوچک به آستان مقدس ائمه بقیع و عرض ادب به پیشگاه آن امامان غریب داشته باشم.


 بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
اطلاعیه