امام علی علیه السلام میفرمایند: با علما معاشرت کن تا علمت زیاد، ادبت نیکو، و جانت پاک شود. غررالاحکم و دررالکلم
چهارشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٨
مقالات

مرگ، تقدیری که خواهد آمد!
مرگ ما را با دنیایی نو روبه‌رو می‌کند که تمام عواملش شگفت‌انگیز است. با نمایان شدن عالم غیب، معیارها و بینش‌های دیگر اساس ارزش‌ها و ارزیابی‌ها می‌شود. مرگ، حقیقت ناشناخته و یا کم‌شناخته‌ای نیست؛ موضوعی است که بعد از دو مقوله «خدا» و «دین»، آشناترین مفهوم زندگی و حیات بشری است و انسان از روزی که پای بر قلمرو حیات نهاده، با این پدیده آشنایی عینی و ملموس داشته است.
 ادامه خبر >>

جادوگرانی که جانشین خدا می شوند!
امروزه در کشور ما دستِ کم 50 جریان فعال در حوزه معنویت و عرفان وجود دارد که نود در صد آن‏ها وارداتی‏اند. یکی از شاخص‏های مشترک این گروه‏ها، وجود تناقض در اندیشه یا مرام این گروه‏‏هاست.
 ادامه خبر >>

قرآن از دیدگاه مشاهیر
قرآن مردم را به صدقه و احسان و عفّت و بزرگواری و اعتدال و میانه روی تشویق نموده و آنها را به اهمیت وفای به عهد و پیمان خوانده و به دوستی با همسایگان و پیوست با خویشاوندان و دادن حقوق مستحقان و مراعات حال بیوه زنان و درماندگان و اهتمام در امر یتیمان و بی پدران دستور داده است.
 ادامه خبر >>
کمال گرایی از نوع مثبت!
اخبار > سبک زندگی: چطور هوش معنوی کودکمان را بالا ببریم
 


هوش معنوي مجموعه‌ای از توانایی‌ها برای به‌کارگیری ارزش‌ها و ویژگی‌های معنوی در زندگی است که موجب مي‌شود انسان با ملايمت و عطوفت بيشتري به مشکلات نگاه کند، تلاش بيشتري براي يافتن راه‌حل داشته باشد، سختي‌هاي زندگي را بهتر تحمل کند و به زندگي خود پويايي و حرکت دهد. ازاین‌رو بسیاری از والدین نگران هستند که چگونه کودک خود را با زمینه‌های معنوی رشد دهند و او را فردی دین‌دار، خداجو و معنویت‌گرا بار بیاورند؛ بنابراین برای اینکه کودکی باهوش معنوی بالا داشته باشید می‌توانید از این پیشنهادها استفاده کنید:
با او درباره لطف و عنایت خداوند صحبت کنید، او با درک این موضوع بزرگ خواهد شد. پس از صرف هر وعده غذایی خدا را شکر کنید و به او یادآوری کنید این غذا لطف و مهربانی خداست برای ما!

برای او قرآن بخوانید. دعاهایی را به او یاد بدهید که هنگام خواب با خود بخواند به او بگویید در شرایط دشواری که برای آن آمادگی ندارد می‌تواند با دعا به آرامش برسد. چه خوب است که برای دشمنانش هم دعا بکند که بخشیدن نشانه ضعف نیست، بلکه اوج صفات انسانی است و موجب می‌شود انسان احساس بهتری داشته باشد.

برای حفظ ارزش‌ها تلاش کنید نهایتاً کودکان از والدین خود الگو می‌گیرند مانند صداقت، مهربانی و. یادش بدهید پستی و بدجنسی را به‌هیچ‌عنوان تحمل نکند زیرابه هر دست بدهد به همان دست پس می‌گیرند.

سعی کنید به‌طور منظم در مراسم عبادی مانند نمازهای جماعت شرکت کنید. یک روش تشویق کودک برای شرکت در این مراسم این است که اجازه بدهید دوستانش را همراه خود بیاورد.

خانه را برایش بهشتی از عشق و آرامش بسازید.

به او آموزش بدهید خداوند به تمام کسانی که دعا می‌کنند پاسخ می‌دهد اما گاهی پاسخش نه است. گاهی خداوند برنامه دیگری برای ما دارد.

قصه‌گویی هم یک روش بسیار خوب محسوب می‌شود و کار تربیت کودک با این عمل بسیار آسان می‌شود چراکه خصوصاً کودکان اشتیاقی به نصیحت شنیدن ندارند و اگر این کار را با قصه‌گویی برای آن‌ها انجام دهیم آن‌ها به‌شدت تأثیر می‌پذیرند و نیز قصه‌گویی باعث تفکر کردن کودک می‌شود و کودک ذهن خود را کامل در اختیار قصه‌گو قرار می‌دهد.

برگرفته از شبکه جوانان رضوی

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
اطلاعیه